sobota, 26 kwietnia 2008

Zmartwychwstanie Soboru św.Trójcy

Jeszcze nie skończyło się dobrze jedno święto, a już zaczyna się kolejne. Ot, cała Bośnia i Hercegowina.
Dziś Wielką Sobotę obchodzą wierni prawosławni, w tym Serbowie.
Jak to w święta jest miło i przyjaźnie. Serbowie w BiH przyjmują życzenia od swoich muzułmańskich, katolickich i zydowskich sąsiadów. Władze, świeckie i religijne, wszystkich szczebli na ręce m.in. serbskiego bh metropolity dobrobośniackiego Nikolaja złożyły życzenia szczęścia i pokoju. Kardinał Vinko Puljić nie zapomniał pozdrowić głowy Serbskiej Cerkwi Prawosławnej - patryjarchy Pavle.
Z tej okazji warto wspomnieć i o oczekiwanym zmartwychwstaniu największej prawosławnej świątyni BiH.
Albowiem, spacerując ulicami wschodniego Mostaru, idąc w kierunku trasy M17, trochę w górę od Sahat kuli, napotkamy na swojej drodze..."wielkie nic". Tyle bowiem zostało z cerkwi św. Trójcy, do ostatniej wojny najważniejszego kościoła bh Serbów. Ze spalonej i zaminowanej w 1992r. budowli udało się uratować i wywieźć do Trebinja jedynie cenne ikony.
Sobór powstał w 1873r. na fundamentach poprzedniej budowli i był dziełem Andrije Damjanova. Jak w przypadku większości obiektów religijnych w BiH, tak i tu budowę wsparł i sułtan (w tym przypadku Abdul Aziz) darując nań sumę 100.000 groszy.
Na wybudowanie nowej świątyni potrzeba ok. 15mln KM.
Tym razem jednak w dzieło odbudowy angażuje się nie sułtan a Dyrektor Generalny UNESCO - Koichiro Matsuura (tak, ten sam pechowiec, który nie zdołał zobaczyć wyszegradzkiego mostu:). Pan Matsuura obiecał zorganizować międzynarodową kampanię na rzecz budowy soboru. Pierwszym donatorem okazała się jednak osoba prywatna - mieszkaniec Mostaru, adwokat Faruk Čupina przekazał na zbożny cel 10.000KM, co uważa zresztą za rzecz naturalną dla obywatela miasta, w którym jego rodzina żyje od 500-set lat.
Dla mostarskich Serbów, których liczba obecnie nie przekracza 4.000 ( w 1991r było ich ponad 14.000), to na pewno dużo. Dla UNESCO Sobór św. Trójcy to jeden z trzech "budowlanych" priorytetów w BiH. Oprócz cerkwi organizacja angażuje się w odbudowę meczetu Ferhadija w Banja Luce i klasztoru Plehan koło Derventy.

(źródło: slobodnaevropa.org)

Brak komentarzy: