środa, 2 kwietnia 2008

Papa znów wśród sarajewian

Burmistrz Sarajewa pani Semiha Borovac w rozmowie z nuncjuszem apostolskim Alessandro D'Errico potwierdziła swoje poparcie dla budowy w stolicy BiH pomnika Jana Pawła II.

Papież pielgrzymował do BiH dwukrotnie. Do pierwszej podróży, wstrząśnięty wydarzeniami wojny był gotowy już w 1994 roku, niestety Bośnia, z oczywistych względów - nie. Przemówienie przygotowane na tę okazję Jan Paweł II wygłosił w Castel Gandolfo. Odpowiednie warunki do organizacji pielgrzymki pojawiły się dopiero 3 lata później w kwietniu 1997r., gdy Jan Paweł II przyjechał do Sarajewa. "Polski fanatyczny wojownik o demokrację i prawa człowieka...", przyjęty z radością i wdzięcznością przez Chorwatów i Muzułmanów, z dystansem (lecz nie wrogością) przez Serbów, zwrócił się do wiernych, tradycyjnie w lokalnym języku, stanowczo wzywając do wysiłku na rzecz trwałego pokoju w BiH. Gospodarzami wizyty byli m.in. ówcześni członkowie Prezydium BiH - Kresimir Zubak i (sądzony potem w Hadze) Momcilo Krajisnik i Alija Izetbegović który, wobec zapowiedzi zamachu na papieża, poruszał się samochodem razem z nim, jako swego rodzaju "gwarant bezpieczeństwa".
Następna papieska wizyta w czerwcu 2003r., z tym samym przesłaniem, odbyła się w Banja Luce (obecnie stolicy Republiki Serbskiej). Jan Paweł II z troską życzył Bośni postępu i pokoju. Niestety podczas i tej pielgrzymki obok papieża nie pojawił się żaden oficjalny przedstawiciel serbskiej cerkwi.

Pomysł wybudowania pomnika Jana Pawła II pojawił się w czerwcu zeszłego roku i od razu zyskał poparcie m.in. władz państwa, miasta i wszystkich przywódców religijnych, a ważne bh media ogłosiły, że to jedna z najbardziej szlachetnych inicjatyw w powojennej Bośni.
W Polsce powstanie pomnika zapowiedziała sama burmistrz Sarajewa Semiha Borovac podczas konferencji organizowanej przez Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie we wrześniu 2007r.
Nie znane jest jeszcze miejsce, na którym stanie postument z Ojcem Świętym. Początkowo brano pod uwagę wyłącznie plac przed katedrą, ale w grę wchodzą i inne lokacje ( m.in. miejsce przed kościołem św. Józefa).
O konkretnej dacie odsłonięcia też na razie cicho, ale na pewno wkrótce papież znów pojawi się między Sarajewianami. Tym razem na zawsze... .

(źródłó: "Slobodna Bosna" 28.06.2007,
Net.hr i wwwwlasnedoswiadczenie)

Brak komentarzy: