czwartek, 3 kwietnia 2008

Una doceniona

Dobra wiadomość dla wszystkich amatorów i pochłaniaczy bh krajobrazów: Powstanie trzeci park narodowy w Bośni i Hercegowinie. Dwa istniejące, PN Sutjeska i PN Kozara leżą na terytorium Republiki Serbskiej. Park Narodowy Una będzie pierwszym tego typu obszarem chronionym w Federacji BiH. Rząd FBiH przyjął już propozycję ustawy o utworzeniu parku.

Una jest rzeką chorwacką i bośniacką; jej źródło i pierwszy 12-kilometrowy odcinek znajduje się w Chorwacji, następnie rzeka kieruje się na północny-zachód i przez miasteczka Bihać i Bosanska Krupa, dalej tworzy naturalną granicę między Bośnią i Hercegowiną a Chorwacją, po czym odbija na północ, by wpaść do Sawy niedaleko miejscowości Jasenovac. Bieg Uny co kilka kilometrów urozmaicają kaskady i wodospady oddzielone spokojnymi rozlewiskami przypominającymi jeziora przelewające się jedno w drugie. Wody Uny należą do najczystszych w Bośni i Hercegowinie.

Jednym z najbardziej urokliwych krajobrazowo miejsc w dolinie Uny jest odcinek w okolicy miejscowości Martin Brod. Tu rzeka opada szeregiem wodospadów, a różnica wysokości wynosi w sumie 55m. Następnie rozgałęzia się na liczne kanaliki i wysepki z nacieku wapiennego. W Martin Brodzie znajduje się także interesująca pieczara wapienna. Na wysokości wodospadu Štrbački buk Una widowiskowo spada z 24 m. Štrbački buk, obok wodospadów Martinbrod, zaliczany jest do najpiękniejszych miejsc na Unie.

Teren Parku Narodowego Una będzie obejmował 178,50 km²; obszar od Bihacia w górę rzeki Uny do Martinbrodu i od rzeczki Unac, do granicy gmin Bihać i Drvar. (dane: fmoit.gov.ba i mapa;)

Brak komentarzy: