niedziela, 13 kwietnia 2008

Dawno, dawno temu, była sobie...

...reforma policji BiH. Po czterech latach, pewnego kwietniowego czwartku, tuż przed północą bh parlament przyjął zapisy prawne o reformie policji! Tym samym został spełniony jeden z fundamentalnych warunków, który pozwoli BiH podpisać z UE Porozumienie o Stabilizacji i Stowarzyszeniu.
Początkowo dyskutowano trzy różne propozycje ustawy, bez rezultatu. Większością głosów przeszła dopiero czwarta zgłoszona przez 22 posłów z pięciu tworzących koalicję partii. Wyniku nie zaakceptowała Partia Akcji Demokratycznej (SDA).
Nowe prawo opiera się na wcześniejszych propozycjach i ustanawia 7 organów administracyjnych, które w przyszłości mają koordynować pracę 2 z 15 działających dotąd agencji policyjnych.
Koordynacja ma dotyczyć pracy agencji bezpieczeństwa (Agencija za istrage i zaštitu SIPA- to takie połączenie ABW i CBŚ) oraz policji granicznej (Granična Policija), natomiast pozostałe struktury wewnątrz obydwu jednostek administracyjnych BiH (entitetów) mają działać samodzielnie.
Pierwotnie, czyli przed czterema laty, proponowano zjednoczenie i ujednolicenie różnych struktur policyjnych, pomysł ten jednak szybko upadł, gdyż RS chciała zachować policję swojego "entytetu". To z kolei wywoływało niezgodę pozostałych, bo jak twierdzono - nie można legitymizować organizacji, która w czasie wojny brała udział w zbrodniach.
Ostatecznie zachowano rozdział na policję RS i FBiH, lecz pod naciskiem m.in. Wysokiego Przedstawiciela do wspomnianych zapisów dodano artykuł zapowiadający koordynację także lokalnych okręgów policyjnych, co nastąpiłoby rok po oczekiwanych zmianach w bh konstytucji. Ups! Następna zagwozdka - bo narzucona w Dayton ustawa zasadnicza BiH nie spełnia europejskich standardów, a Bośnia ma być wszak państwem europejskim.
(źródło: Javno.com)

Brak komentarzy: