wtorek, 8 kwietnia 2008

Al-Mostar ?

Mostarski mufti, Seid efendi Smajkić, zwrócił się do burmistrza Mostaru, Ljuby Bešlicia, o pozwolenie na budowę Centrum Muzułmańskiego. Obiekt ma być usytuowany w środku Mostaru, między ul. Kneza Domagoja i Dr. Ante Starčevicia, między Chorwackim Teatrem Narodowym i nową katedrą w budowie.

Projekt Centrum, opublikowany na stronie Medžlisu Wspólnoty Islamskiej Mostaru, zakłada wybudowanie kompleksu budynków, między innymi meczetu (no i znowu te 2 minarety..), szkoły, garażu na 200 pojazdów.

Wysokość minaretów i całego kompleksu ma być określona z uwzględnieniem wysokości okolicznych budynków, które dopiero są w planach. Wysokości dzwonnicy przyszłej katedry i minaretów mają być zbliżone. Miejmy nadzieję, że to zagadnienie nie stanie się zapalnikiem mostarskiej wojny symboli religijnych w stylu „kto da więcej”. Póki co, wieża odbudowanego kościoła franciszkanów ma 107 m.

Zdaniem Smajkicia, dzięki budowie Centrum Muzułmańskiego w samym środku Mostaru, muzułmanie zyskaliby na znaczeniu w mieście. W ten sposób, jak argumentuje, zapewniłoby się równowagę i powstrzymało kroatyzację i chrystianizację Mostaru. Czy jednak wzniesienie Centrum nie ściągnie na Mostar nadmiernego zainteresowania i wpływu donatorów z Bliskiego Wschodu? Ci już niejednokrotnie wykorzystywali inwestycje w Bośni i Hercegowinie do zaszczepiania swoich ideologii oraz obcych bh islamowi form religijności. W wypowiedzi dla Oslobodjenja z 2006 r., przewodniczący MIZ w Mostarze, Rasim Jelovac powiedział, że istniejące już, stare muzułmańskie centrum na Bunurze odnowiła i przemieniła na swoje centrum kulturalne Arabia Saudyjska. Nowe Islamskie Centrum „to kwestia naszej pozycji, przetrwania, perspektyw życiowych (...) Nie chodzi tylko o naszą pozycję jako muzułmanów, ale jako Boszniaków”, wyjaśniał Smajkić. Dodał, że obiekt nie będzie opłacany z podatków, ale mają go ufundować członkowie wspólnoty.

Trzymam kciuki, żeby nie sprawdziły się docinki internautów z pincomu.info: „Ten projekt jest super dla (rozwoju) turystyki...Ależ się ucieszą talibowie, gdy zobaczą taki obiekt w Mostarze.”

Brak komentarzy: