piątek, 20 lutego 2009

Macie hymn, uczcie się (z) tekstu

Bośnia i Hercegowina, w dobie nasilonego nadpruwania swej bądź co bądź fikcyjnej jedności, otrzymała wreszcie tekst do hymnu. Komisja ds. Wyboru Tekstu Hymnu BiH przyjęła ostatecznie utwór autorstwa Dušana Šesticia i Benjamina Isovicia. Hymn jest podobno efektem połączenia sił dwóch poprzednich propozycji, a autorzy będą musieli podzielić się nagrodą 30.000 KM. (1 eur = 1,95 KM:)

Tekst hymnu czeka jeszcze na przyjęcie przez Parlament BiH i tu schodek, bo któż to wie, ile na tym etapie powstanie kontrowersji, upomnień o swoje, itp. Miejmy jednak nadzieję, że te obawy się nie ziszczą, bo sam tekst na pierwszy rzut oka wydaje się sympatyczny i do bólu uniwersalny. Do tego wymieniona i Bośnia i Hercegowina i nawet Krajina. Jednak jakby ktoś miał wątpliwości, że do tekstu można się jeszcze przyczepić podaję wybrane komentarze z forum : "ok, wg mnie wszystko ok, oprócz tego Krajina. Mogli od razu Wschodnia Hercegowina, Zachodnia Hercegowina, środkowa BiH, Sambreija, Zachodnia BiH i co tam jeszcze...", "bez sensu, a ta druga strofa niech będzie pierwsza"... Na szczęście więcej jest chyba pozytywnego odbioru: "Przejdzie".

Tak więc krążąc między ogniem, wodą i górami, a to zwracając wzrok ku niebu, mieszkańcy BiH, zachęceni przykładem przodków ruszają wspólnie w przyszłość swej ukochanej ojczyzny :)HIMNA BOSNE i HERCEGOVINE

Ti si svjetlost duše
Vječne vatre plam
Majko naša zemljo Bosno
Tebi pripadam


Divno plavo nebo
Hercegovine
U srcu su tvoje rijeke

Tvoje planine


Ponosna i slavna
Krajina predaka

Živjećeš u srcu našem
Dov'jeka

Pokoljenja tvoja

Kazuju jedno:

Mi idemo u budućnost

Zajedno!
Tłum:

Jesteś światłem duszy

Płomieniem wiecznego znicza

Matko nasza ziemio Bośnio
Do Ciebie należę


Cudne błękitne niebo

Hercegowiny

W sercu są twoje rzeki

Twoje góry


Dumna i chwalebna

Kraino przodków

Będziesz żyła w naszym sercu

Po wiek wieków


Pokolenia twoje

Powiadają jedno:

My idziemy w przyszłość

Razem!
Źródła: avaz.ba, sarajevo-x.com, pincom.info

Brak komentarzy: