niedziela, 1 marca 2009

Sretan Dan nezavisnosti!

17 lat temu 1-go marca 1992 (tudzież 1413) Bośnia i Hercegovina oficjalnie ogłosiła swoją niepodległość. W referendum rozpisanym na polecenie Komisji Arbitrażowej Międzynarodowej Konferencji d\s Jugosławii w końcowej fazie rozpadu SFRJ 64% obywateli SRBiH opowiedziało się za niezawisłością swojej republiki, a parlament SRBiH tego dnia podpisał Deklarację o niepodległości.
*
*

Tegoroczne obchody jak zawsze "uświetniły" "występy" bh polityków. Członkowie Prezydium BiH Żeljko Komsić i Haris Silajdżić spotkali się z korpusem dyplomatycznym i ludźmi bh kultury na wspólnej uroczystości, na której zabrakło jednak przedstawicieli RS (w tym przewodniczącego Prezydium BiH Nebojszy Radmanovicia. Stawił się za to ambasador Serbii w BiH Grujica Spasović. Czy ktoś coś z tego rozumie?)
"Komsza" przy okazji przypomniał o palących problemach ojczyzny - 700.tysięcznym bezrobociu i "białej dżumie", jaką jest masowa emigracja młodych obywateli z BiH (9 na 10 osób marzy o wyjeździe lub kraj opuszcza). Pogroził też wszystkim "gorącym głowom" w BiH: "I w 1992r. chcieliście podzielić kraj w kilka dni. Teraz nie ma takiej (...) siły, która by wam na to pozwoliła. (...) Nawet o tym nie myślcie".
Amin:)

Brak komentarzy: