sobota, 10 stycznia 2009

Licz.ba mieszkańców

W grudniu 2008 Główny Urząd Statystyczny BiH (Agencija za statistiku BiH) opublikował wyniki „Ankiety o wydatkach gospodarstw w BiH w 2007 r.”
Według badań urzędu, liczba mieszkańców BiH wynosi 3.447.156, z czego 64,2 % mieszka w Federacji BiH, 33,8 % w Republice Serbskiej i jedynie 2% w Dystrykcie Brčko.
Średnia wieku mieszkańców BiH wynosi 38,3 lat. Średnia w RS – 40,8 lat, jest wyższa niż w Federacji – 37 lat.
Około 2% Bośniaków/Hercegowińczyków w wieku 18-34 lat nie posiada żadnego wykształcenia lub zaliczyło 4 klasy szkoły podstawowej. Wykształcenie średnie posiada około połowa mieszkańców; 4,3 % skończyło szkołę wyższą lub zrobiło licencjat i tyle samo posiada pełne wyższe wykształcenie, specjalizację, tytuł magistra lub doktora. (w systemie szkolnictwa w BiH tytuł magistra nie jest równoznaczny z tym samym pojęciem w Polsce)
Z 1.054.61 gospodarstw domowych w BiH ponad 60% znajduje się w Federacji. Tam też doliczono się większej liczby rodzin wielodzietnych niż w RS.
Bośniackie/hercegowinskie gospodarstwa domowe przeciętnie wydają 511,17 KM miesięcznie na żywność (1 KM = 1,95 EUR), szczególnie na mięso, ziemniaki, inne warzywa i owoce oraz chleb i produkty zbożowe. Dodatkowo mieszkańcy BiH wydają 31,58 KM stołując się poza domem, najwięcej w FBiH.
Pieniądze przeznaczane na ubrania, leczenie, edukację, kulturę, wypoczynek i różnego rodzaju usługi to przeciętnie 381 KM dla jednego gospodarstwa.
Wydatki na mieszkanie przeciętnej bośniackiej/hercegowinskiej rodziny to 341 KM miesięcznie - 227 KM czynsz, utrzymanie i 114 media (woda, prąd, gaz i in.) Ponadto 84 KM pochłaniają wydatki na meble, sprzęty, urządzenia itp.
Prawie co drugie gospodarstwo posiada samochód, natomiast na motory czy skutery pozwala sobie mniejsza liczba osób.
Ponad dwie trzecie gospodarstw posiada przynajmniej jeden telefon komórkowy, a ponad 80% telefon stacjonarny.
Stopień ubóstwa w BiH wynosi 18,2%, a rozkłada się na 25,8% w Dystrykcie Brčko, 20,1% w RS i 17% w FBiH.
Za pincom.info 1.12.2008, por.: bhas.ba

3 komentarze:

POLYFEM pisze...

heh, ja troche z innej beczki, ale nie moge nigdzie znalezc informacji. Czy orientujecie sie, czy w miejscowosci Turbe niedaleko Travnika znajduje sie jeszcze grob Ismaila Dedo - tego derwisza o obcietej glowie? Pozdrawiam!

beharliblog pisze...

Fakt, ciężko coś znaleźć. Ja osobiście tego turbe nie widziałam, ale z tego co wiem istnieje.
Nie wiem, czy ci to pomoże, bo tu prawie nic nie widać:( ale zerknij:
http://cakemanija.coolinarika.com/slike/prikazi/101438

A w Travniku turbe pod dostatkiem:), najwięcej w BiH, dervisz Dedo też nie był jedynym pochowanym bez głowy...
Napisz może konkretniej czego szukasz, może da się poszukać od innej strony.
Miłych poszukiwań:)
Pozdrawiamy

POLYFEM pisze...

Heh, historia raczej prozaiczna, dorawlem ksiazke wydana pod koniec XIX wieku w Krakowie - "Z podrozy po Bosni i Hercegowinie" niejakiego ksiedza Czerminskiego (a dziele z nim to samo nazwisko:)) Opisuje on swoj wyjazd do Bosni i wsrod licznych podrozy po tym kraju jest opisana wlasnie wizyta w Turbe. Trzeba dodac,ze ksiadz jest raczej "sceptycznie" nastawiony do po-otomanskich pamiatek, ale nie ma sie czemu dziwic, czasy multi-kulti jeszcze na pewno w tedy nie nadeszly. Mam nadzieje byc w BiH w czerwcu z rodzina, ale nie wiem na ile dni, wiec wole sie upewnic najpierw, czy owa turba przezyla wojenne i inne zawieruchy.