piątek, 10 czerwca 2011

Młode bośniackie dizajnerki

Na początku był Ghost Project – lokalny coroczny przegląd młodych talentów z dziedziny wzornictwa przemysłowego organizowany przez serbskie stowarzyszenie Mikser. W 2009 roku przekształcił się w konkurs Young Serbian Designers, by promować nowych serbskich dizajnerów na największej światowej imprezie projektantów wnętrz i wzornictwa przemysłowego, tj. targach w Mediolanie. W 2010 roku odbył się kolejny Y.S.D., by następnie, w 2011 r. rozwinąć się w Young Balkan Designers, konkurs młodych talentów, tym razem obejmujący nie tylko Serbię, ale cały region południowo-wschodniej Europy, a konkretnie Bałkanów.

Na targach mediolańskich, w strefie młodych dizajnerów Salone Satelitte 2011 swoje dzieła mogło zaprezentować 11 laureatów konkursu, po raz pierwszy nie tylko z Serbii, ale także z Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Grecji. Oprócz tego, zwycięzcy mogli pokazać swoje prace podczas majowego festiwalu Mikser w Belgradzie i wyruszyć w europejskie turne po Sofii, Zagrzebiu, Skopje, Lublanie, Wiedniu.

Wśród jedenastu zwycięzców pierwszej edycji Young Balkan Designers są dwie młode bośniacko-hercegowińskie projektantki, Neira Sinanbašić i Ranka Radović. Neira, studentka wzornictwa przemysłowego ASP w Sarajewie, zaprojektowała wieszak na ubrania o nazwie Moi-Toi, który pozwala się kreatywnie formować w zależności od potrzeby. Można się nim bawić, zginając go dowolnie w różne kształty. Druga bh laureatka, Ranka, wymyśliła praktyczny znacznik na półkę z książkami. Dzięki niemu można oddzielać książki od innych przedmiotów na półce, książki przeczytane od nieprzeczytanych, może służyć także jako zakładka do książek i czasopism itd.

Jury, co roku, przewodniczy sam Konstatnin Grčić, światowej sławy projektant mebli.
Neira Sinanbašić, BiH, wieszak MOI - TOIRanka Radović, BiH, marker na półkę z książkamiInni młodzi zwycięzcy:Vukasin Vukobratović, Serbia, wieszak na ubrania TRAFFIC JAMMaša Milovac, Mia Bogovac i Dora Đurkesac, Chorwacja, stolik TRAYDragana Petkov, Serbia, krzesło STOLICAMaja Mesić, Chorwacja, dywan COIL - RUBBERMiljana Nikolić, Serbia, huśtawka CATAPULTPetar Zaharinov, Bułgaria, system regałowy AB SYSTEMIvana Borovnjak i Roberta Bratović, Chorwacja, stół FOR 1 OR 2Dimitrios Stamatakis, Grecja, lampa podłogowa LIGHTHOUSE LAMP


Brak komentarzy: